whossgracee whossgracee
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

One bag of 30 diapers costs $4.25. A box of 125 diapers costs $24.99.
which is the better buy? How much does each diaper cost?

Respuesta :

eviez33572 eviez33572
  • 02-02-2022
The better deal will be the one that costs the least per diaper. With this in mind, start by calculating the individual diaper cost for both deals.

—30 diapers for $4.25
$4.25/30
≈$0.14 per diaper

—125 diapers for $24.99
$24.99/125
≈$0.20 per diaper

Therefore, the deal with 30 diapers is the better buy.
Answer Link

Otras preguntas

what is the answer p+5/9=-31/18
A seismologist studies
In the Central Grand Prix, out of 30 cars that started the race, 12 of them finished. What percent of the cars finished the race? What percent did not finish th
An apple has 75 calories. This is one eighth of the number in a hot fudge sundae. How many calories are in the sundae?
When a calcium atom forms an ion, it loses two electrons. What is the electrical charge of the calcium ion? A. +1 B. -1 C. +2 D.
Who is the hero of the Iliad?
Fewer/less Which of the following sentence pairs employs correct terminology
28. The cost c per person to participate in a guided mountain biking tour depends on the number of people n participating in the tour. This relationship can be
Why do Monarchs migrate to México? (Good Answers)
how many inches are in 4 miles