whossgracee whossgracee
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

One baseball costs $2.99. A bin of 12 baseballs cost $34.99. Is it cheaper
per baseball to buy 1 or 12?

Respuesta :

sammantha27 sammantha27
  • 02-02-2022
It’s cheaper to buy 12 . If you bought 1 baseball 12 times it would be $35.88
Answer Link
ayomidekempharris
ayomidekempharris ayomidekempharris
  • 02-02-2022
It’s cheaper to buy 12 baseballs because if you buy 1 you would have to double up, if you bought it 12x it would b 35$ and some change.
Answer Link

Otras preguntas

I REALLY NEED HELP PLEASE!!   Mark is observing the velocity of a runner at different times. After one hour, the velocity of the runner is 6 km/h. After three h
The area of a circle is 28.26 square centimeters. What is its diameter (use 3.14 for Pi)?
Describe the immigrants that did not come willingly to the united states?
The position of a 55 g oscillating mass is given by x(t)=(2.0cm)cos(10t), where t is in seconds. determine the velocity at t=0.40s
Which of the following is a radical equation?
Troubleshooting computer problems can best be described as a(n) ____.
PLEASE HELP!!! I'M CONFUSED!!! What does Proponents of Freudian psychology question standard notions of "rationality" mean?
Which of the following best describes Wilson's 14 Points Plan? Select one: a. it was his plan that would allow full political rights for all women and Africa
Which indian religious idea is similar in some ways to the chinese notion of the dao?
A model rocket blasts off from the ground, rising straight upward with a constant acceleration that has a magnitude of 86.0 m/s2 for 1.70 seconds, at which poin