lehaley5160 lehaley5160
  • 04-01-2022
  • Mathematics
contestada

The price of gravel is $24 for every 3/8 ton. Katie wants to know the price of 2 tons of gravel

Respuesta :

s1m1
s1m1 s1m1
  • 04-01-2022

Answer:

$ 128 for 2 tons

Step-by-step explanation:

3/8 ton is $24

   2 ton is $?

→to keep the proportion the same we write

?$ / 2 ton = $24/ (3/8)

→rewrite 24/ (3/8) as (24/1) *(8/3) because if we divide by a fraction is the same as multiplying by it's inverse

? / 2  = 24*8/ 3

→solve to find the unknown amount of money

? = 24*8*2 /3

? = 128

Answer Link

Otras preguntas

NEED HELP ASAP Find f(-2) for f(x) = 2(4)^x
Write x²-10x+32 in vertex form
how often do phramaceutical companies suppress science
PLEASE HELP!!! will mark brainliest:))) A cylinder has a volume of 72 cubic inches. What is the volume of a cone with the same height and radius as the cylinde
Persuasive prompt Read the following box: “The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing” Be sure to—- State your position cl
la programación a. las ciencias sociales c. la informática b. el arte d. la educación física
421 divided by 18 as a mixed number
Why do you think the stock market crash of 1929 was not predicted?
Asma will donate up to 500$ to charity. The money will be divided between two charities: the City Youth Fund and the Educational Growth Foundation. Asma would l
use the ratio table to fine the unit rate with the specified units