aagular28 aagular28
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

Bob payed $5.60 for 0.8 lb of fresh peaches.
How much would 3.25 lb of peaches cost?

Respuesta :

murphy512 murphy512
  • 03-12-2021

Answer:

$22.75

Step-by-step explanation:

first you want to put money over pounds giving you 5.6/0.8 now u divide to get the rate (7).

Now since you know that you got the rate you want to times 3.25 by 7 (22.75)

Answer Link

Otras preguntas

If f(x)=2x-1 And g(x) =3x which statement is true
What is the main result of extreme weight loss? A. Anorexia nervosa B. The binge/purge cycle C. Bulimia
Which of these expressions have positive values? Select all that apply. 2(8) –10 ÷ 12 (–2)(–2) 10 ÷ (–20) 6(–8) –40 ÷ (–8)
What were the differences between the federalist party and the democratic republican party or the anti federalists?
What predicts the earthquake
What number must you add to the polynomial below to complete the square?x2 - 19x?
If the price of foam blanks used in surfboard production falls, what will happen in the market for surfboards?
Are changes to the nucleotides in a segment of dna that codes for a protein
Read the list of substances. Rubber, Steel, Glass, Iron Which substances are likely to be attracted by a magnet? Steel and Iron Rubber and Iron Steel and Gl
What changes took place in the Greek world during the dark age