brooklynperry45
brooklynperry45 brooklynperry45
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

Mrs. Baynes is shopping for rulers for her classroom. She wants to spend $19.75 on rulers and they cost $0.79 each. How many rulers, (r), can she buy?

Respuesta :

wy9cxmaun7 wy9cxmaun7
  • 01-12-2021

Answer: 25 rulers

Step-by-step explanation:

19.75/.79=25

Answer Link
leonardogalarza2004
leonardogalarza2004 leonardogalarza2004
  • 01-12-2021

Answer:

25

Step-by-step explanation:

Divide the total money, by the cost of each product:

$19.75/$0.79=25

Answer Link

Otras preguntas

Directions: Type the correct answer in the box. Use numerals instead of words. Find the area of the triangle shown below. Each square represents 1 square unit.
1. What can trigger fear? * 10 points Only loud noises Childhood memories All of the above
factorize 2x^4-x^3-6x^2+7x-2
Which of the following are non-modifiable risk factors for coronary heart disease? Check all that apply.a. Family history b. Low blood HDL c. Physical inactivit
find the amount of elapsed time between the pair 9:10 am to 4:44 pm
17. (ax + by)² + (bx - ay)² please solve it​
How many one PGAL need ATP and NADPH
Slope line passing (-4,-7) and (-2,-3)
The periodic test in Mathematics has 50 questions. If Joy got 90% correct answers, how many questions did she miss?​
If you see a red and a white light ahead when boating at night, you should