jtuchanf0001
jtuchanf0001 jtuchanf0001
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

At the produce store you can buy 5 bags of bananas for $23.15 . How much would it cost if you were to buy 6 bags?

Respuesta :

wy9cxmaun7 wy9cxmaun7
  • 01-12-2021

Answer: $26.16

Step-by-step explanation:

23.15 / 5 = 4.63

4.63 x 6 = $26.16

Answer Link

Otras preguntas

A searchlight rotates through one complete revolution every 36 seconds. How long does it take the light to rotate through 90°?
Describe a reading strategy that you learned to use more effectively this year. What do you do differently now?
what is the geometric mean of 8 and 4
Which is an equation in point-slope form for the given point and slope? Point: (5, 9); Slope: 2 • Y- 9 = 2(x- 5) • Y- 5 = 2(x+ 9) • Y+ 9 = 2(x- 5) 0 y- 9 = 2(x
Which of the following are examples of nonliving ocean resources? Check all that are true. A. magnesium B. algae C. nodules D. fish E. salt
There are some places on Earth that seem like they couldn't support human life and yet somehow people manage. Like the people indigenous to North Africa who had
how do I solve this organic chemistry question?​
Describe one common critique or criticism of Utilitarianism. To what extent do you agree or disagree with this criticism?
"Your presence can give happiness. I hope you remember that."-Jin ​
What is 4,-5 reflected across the x axis