jazzy1l jazzy1l
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

grapes were priced at 3 pounds for$5.28 what was the priced per pound

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2017
the answer would have to be 1.76
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-01-2017
It was priced at 1.76 per pound. What I did was divided 5.28 by 3 and got 1.76. :) Hope I helped!
Answer Link

Otras preguntas

Why are the spores produced on the underside of the fronds?.
What is the mass of 8 moles of Fe2O3?
Which event in "Holding Back the Mail" causes a softening of the postmaster's attitude? A Abel asks the postmaster about his feelings about "The Blast." B The p
Solve the equations x+y=300 and 12x+15y=4,140. Enter the values of x and y in the boxes below.
We can think of the division expression 10 divided by 2 1/2 as the answer to the question “how many groups of 2 1/2 are in 10 and explain your answer
3.6 Triathlon times, Part II: The distribution for triathlon time varies depending on the population you are describing. The distribution for men ages 30 - 34 i
What’s the definition of concentration
Factor completely 3x4y3 − 15x2y2 6xy. 3xy(x3y2 − 5xy 2) 3x(x3y3 − 5xy2 2y) 3(x4y3 − 5x2y2 2xy) Prime.
How are compounds and mixtures different from one another?
How do I work out reverse mean