mayaLMFAOOOOOO mayaLMFAOOOOOO
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

Which is better to by 12 cans for $7 or 6 cans for 4$

Respuesta :

bytebadx bytebadx
  • 02-11-2021

Answer:

12 cans for $7

Step-by-step explanation:

as you increase the price of 6 cans for $4 will gradually get greater than the price of 12 cans for $7.

Answer Link
hanyahindy15 hanyahindy15
  • 02-11-2021
12 cans for $7 because if you do 6 x 2 =12, then 4 x 2 = 8 , then you get 12 cans for $8, so the first deal is better! :)
Answer Link

Otras preguntas

Which event led the United States to declare war on Germany during World War I?
what is the lcm of 2/3 and 1/6
What is the definition of a Centromere (simplified)?
what was iron used to make in the middle colonies? A) ships B) buildings C) furniture D) tools
What specifically was Abraham Lincoln meaning when he made this statement? "I never went to school more than six months in my life, but I can say this: that am
Logical is an antonym for___ a: absurd b: jovial c: bright d: intelligent Why is the line below an example of alliteration Peter Piper picked a peck of pickled
why is it important to be aware of marketing tricks?
You are preparing a speech to present to parents about college planning. Your audience consists of ninth-grade parents. When writing your speech you should
Draw a number line and show how to find the difference for 36-17 using the break apart method.
Please write an essay in which you present your opinion about Abraham Lincoln thought: "The leading rule for the lawyer, as for the man of every calling, is di