135136 135136
  • 01-11-2021
  • Mathematics
contestada

Juan spent $3.48 on apple juice. Apple juice costs $0.12 per ounce. How many ounces of apple juice did Juan buy?

Respuesta :

jjodlask
jjodlask jjodlask
  • 01-11-2021

Answer:

29 ounces of juice

Step-by-step explanation:

3.48 divided by .12 is 29 ounces

Answer Link

Otras preguntas

What is the velocity of an object that has a mass of 2.5 kilogram and a momentum of 1,000 kg·m/sec?
Serous membrane is what type? Epithelial or connective?
what british policy did american colonists protest at the boston tea party
if cosx=1/12 and sinx>0 find tan2x
What is sociocultural ?
what is 54 times 3 times 71 minus 45 plus 102 divided by 6 times 25 subtracted by 34 times 141 plus 32 subtracted by 67? Also put 578402/10856 in simplest form.
Can someone help me with this whole page? Hurry it's due Monday!
How do you say" leave me alone" in Spanish
solve the following problem: (12×10^9)÷(6×10^5)
what is the density of a orange if its mass is 158.2 g and the volume is 106 mL