LittleLemon
LittleLemon LittleLemon
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

The price of a 12-ounce drink is $1.20, which is
a rate of
per

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-10-2021

Divide price by ounces:

1.20 / 12 = 0.10

Rate per ounce = $0.10

Answer Link

Otras preguntas

True or false? Four eighths is equal to five twelves?
what new skill made agriculture possible
1,060,060 in expanded form
CupCaking, a cupcake bakery, uses the equation below to determine the price of cupcakes, where y represents the total price in dollars and x represents the numb
How do you round 1945 to the nearest hundred
Which country DOES NOT lie along the Ring of Fire? A. Japan B. the Philippines C. Indonesia D. Burma
Which number is 164,502,423 decreased you 100,000?
Aspirin is a widely used drug. What kind of medicine is it?
lisa is painting a fence that is 26 feet long and 7 feet tall. A gallon of paint will cover 350 square feet. Write and slove a proportion to determine how many
The nation's largest railroad center was located in: Cincinnati Kansas City Chicago New York