britt3248 britt3248
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

Susan bought 15 pounds of flour for 6 dollars how many pounds of flour did per dollar

Respuesta :

GibberishCat
GibberishCat GibberishCat
  • 04-10-2021

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

divide to find unit rate

15/6=2.5

Answer Link

Otras preguntas

What technologies and advancements did the Phoenicians make?
find the sum of (2x^2 +4x-9) +(3x^2-2x+10) please show work
Which structure ATP or ADP contains more stored energy? Where is the energy stored
EASY POINTS! ☻♥ Read the quote about the life of Muhammad. “[Muhammad] called Ayesha to him, and said, ‘Where is that gold which I gave [you] to keep?’ . . . [S
Need help with this can you tell me exactly where I’m supposed to place the dot plz and plz get me this answer fast thank you
The line, ". . . when I lifted my wings they only dragged me down," is an example of a A. symbol. B. metaphor. C. simile. D. pun.
Please help, It's geometry
Living things are divided into
Help with setting up these two problems there 2 different problems
what are the features of motherboard.