pablodiablo98 pablodiablo98
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
Which bag is better value for money?

Respuesta :

cutekitty008
cutekitty008 cutekitty008
  • 03-09-2021
2kg bag is better as it only cost 0.4125 for 500g
Answer Link

Otras preguntas

What happens to the inequality sign when the problem is divided by a -1
Why is gypsum considered something you use everyday?
On a temperature versus time graph, how does the temperature at the beginning of a change of state compare with the temperature at the end of the change?always
[tex]1 + 1[/tex][tex]1 + 2[/tex]
-2/9 (-1/3 divied by 3/5)????????????????????????????? please hurry
Which statement is true of both active transport and passive transport? Active transport requires proteins and energy, passive transport only requires energy.
Who won the American Revolution? Why was America revolting? What set of ideas was America founded on?
Will award brainliest!!!!! Graph these points. (0,-2) (1,-5/3) (2,-4/3) (3,-1)
How did Manifest Destiny influence the Boomer Movement? A. It inspired boomers to build schools in Indian Territory. B. It drove boomers to claim unallotted la
Jay Spring pays $350.00 annually for his health insurance. This is 1/3 of the total cost of the premium; his company pays the rest. He pays a $200 deductible an