batesrhonda batesrhonda
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

if oranges cost 2$ and each and you buy 27 oranges how much do u neec to spend

Respuesta :

FruitNut
FruitNut FruitNut
  • 01-09-2021

Answer:

$54 Dollars

Step-by-step explanation:

just multiply 27 by 2 and you get $54

Answer Link
maliyahclays
maliyahclays maliyahclays
  • 01-09-2021
$54. 27 (the amount of oranges) multiplied by $2 (the price) is $54.
Answer Link

Otras preguntas

If you could have been someone in history, who would you have been
2. What threat does Juvenile court have on the Curtis family? If the judge decides to separate Ponyboy. Sodapop, and Darry, how would it affect each of the boys
Ten kilograms of a substance has a latent heat of 1000 J/kg. How much energy does it take to change the phase of this substance?
Alexis spent 3/7 of his money.He gave 1/4 of the remainder to his sister.He had $120 left.How much did he have in the beginning.Explain how you solved it
2. A tiny pig is dropped from the top of a building and lands safely on a trampoline. The tiny pig will have an increase in what type(s) of energy as it falls?
how tall was the flagpole before it broke?
Six times the quotient of twenty-one and three is forty-two. Need help ASAP!!
There are 3 green marbles, 7 red marbles, and 5 white marbles in a bag. Find the probability of each of the following. 14. The chosen marble is white.
wich is the graph of the line y-2=3(x-1)?
Farrah's goal is to use 281 gallons of water or less per day at her business. Her water bill showed that 4,497 gallons were used in a 16-day period. Did Farrah