lavajiahpressley1991 lavajiahpressley1991
  • 03-08-2021
  • English
contestada

A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?​

Respuesta :

alexargoonkim
alexargoonkim alexargoonkim
  • 03-08-2021

Answer:

84.32

Explanation:

You multiply the 56 by 1.12 to get the cost for the beef, and 24 by 0.9 to get the price of the milk. Then you add the two sums of 62.72 and 21.6 (respectively) to get the cost of 84.32.

Answer Link

Otras preguntas

help is needed!!! please
PLEASE HELP ME !!!!!
Electrum Electronics is planning its annual company sales meeting. The team in charge of the planning consists of members from several different offices. They n
When tornadoes pass through regions, they can strip the land down to bare soil. Exposing this bare soil could lead to increased —.
Which of these factors may affect a person's blood alcohol concentration?
One summer afternoon the humidity in Ocala, Florida was 80% and rising. What is humidity? A. air pressure B. weight of water vapor in the air C. amount of wa
please help me...........​
if a ladder 8 feet long is placed so that it reaches a window 6 feet from the ground, how far from the building is the foot of the ladder? (someone pls help i h
how many significant figures are in 0.045?
What is the classification of igneous rocks based on?.