shumailaraman
shumailaraman shumailaraman
  • 02-08-2021
  • Mathematics
contestada

What is the cost of buying 5 kg of cheese worth
$9.00 per kg?

Respuesta :

mishyunicorn44 mishyunicorn44
  • 02-08-2021
$45

Hope this helps you
Answer Link
mistressofdark
mistressofdark mistressofdark
  • 02-08-2021

Cost of 1 kg = $9

So, cost of 5 kg = $9 × 5 = $45

Answer Link

Otras preguntas

what is the difference between the vedic religion and zoroastrianism
Discuss the impact of the assassination of Archduke Franz Ferdinand
whats between 5 and 10?
Read the excerpt below and answer the question. “...I really think that you had better not meddle with little American girls that are uncultivated...” (Daisy Mi
985 years after the roman republic was established
Which statements describe Newton and the law of universal gravitation? Check all that apply
Which statement is an example of a compound sentence?A.When he turned in his homework, he forgot to put his name on it.B.The math teacher hurried to get to his
What is the relationship between 5.34x10^5 and 5.34x10^-2 Select from the drop down menus to correctly complete the statement. 5.34x10^5 is 1.)______ times 2.)
Besides Europe, what other areas were battlegrounds during World War I?
HELP!! I DONT GET #8!!! PLEASE I NEED SOMEONE TO EXPLAIN! WHOEVER ANSWERS CORRECTLY WILL BE MARKED AS BRAINLIEST!! PLZ HELPPOP