Kekeangelo2 Kekeangelo2
  • 01-07-2021
  • Mathematics
contestada

Robert paid $4.5 for 3 apples. Find the cost per apple.

Respuesta :

ashish4112119
ashish4112119 ashish4112119
  • 01-07-2021

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

so its

4.5 ÷ 3

which

1.5

Answer Link

Otras preguntas

Why did islam retain a firmer hold in many territories of the former ottoman empire than confucianism did in the chinese empire?
What was the chief value of the colonies?
A) –6n + 2mn – 25np B) –6n + 2m – 25np C) –6n – 2mn + 25np D) –24n + 8mn – 100np
Calculate the maximum volume of a box that has no top and that is to be manufactured from a 30 inch by 20 inch piece of cardboard
Which researchers are associated with the method of principled negotiation?
which statement is true about the given function? A. f(x) < 0 over the intervals (-infinity, -2,7) and (0.8, infinity) B. f(x) < 0 over the intervals (-in
Jeremy can row 3/8 of a mile in 1/4 of an hour. What is the unit rate that describes the miles per hour ?
Barb has been a children's day care provider for several years in the small town of sallton. she has decided to give it all up and move to the big city for exci
how many prime numbers are there between 0 and 25
Both E. coli and Salmonella are single-celled organisms. They do not have a nucleus or other membrane-bound organelles. Based on the concept of domains, what do