zeaganharris7 zeaganharris7
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

ice for the 11.5-ounce package: $3.19 per ounce ice for the 30.6-ounce package: $7.98 per ounce which is the better buy: ​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-06-2021
The 30.6 ounce because it would be less money for more as if you bought 3 11.5 once packages trying to spend less you would end up spending more
Answer Link

Otras preguntas

Anais bought 2 1/2 yards of ribbon. She had 1 foot 6 inches of ribbon left after trimming some curtains. How many inches of ribbon did Anais use to trim the cur
Please find the volume of the object shown. Use 3.14 as pi. Round your answer to the nearest hundredth.
What is the sine ratio for ∠F?
A 70.-kilogram cyclist develops 210 watts of power while pedaling at a constant velocity of 7.0 meters per second east. What average force is exerted eastward o
White voters of British descent did not have to pay the poll tax or take the literacy test. This was legal until 1965 because of A.the grandfather clause. B.the
facts about the geosphere
An example of data that a historian would use is _____. weather data pictorial data mineral data
What is produced during transcription? a. RNA molecules c. RNA polymerase b. DNA molecules d. proteins
Pluto orbits the Sun at an average distance of 5.91 × 10^12 meters. Pluto’s diameter is 2.30 × 10^6 meters and its mass is 1.31 × 10^22 kilograms. Charon orbits
A company that dominates the production of a specific good or service to the point of there being limited to no competition within the industry, is known as a a