youngirlharms
youngirlharms youngirlharms
  • 02-06-2021
  • Mathematics
contestada

Oliver paid $21 for 6 t-shirts. Each shirt was the same price. What was the cost of 1 t-shirt?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-06-2021

Hope this helps

Answer: one t shirt cost $3.5

$21 divided by 6 = 3.5

Answer Link
kkozume27
kkozume27 kkozume27
  • 02-06-2021

Answer:

The cost of one t-shirt is $3.50

explanation :

21 ÷ 6

= 3.5

Answer Link

Otras preguntas

Akkad's territory encompassed most of the Fertile Crescent. a. Yes b. No
Which of the following is a singular noun and verb? a. cheese is b. cheese are c. cheeses are d. cheeses is
do change that cannot be easily reversed such as burning observe the law of conservation of mass
A plumber charges $50 to come to a house and $20 an hour for work time. If h represents the number of hours worked, which expression gives the total amount the
The movement of organisms into a range is called A. immigration. B. emigration. C. population shift. D. carrying capacity.
Which expression represents "the sum of 3 and n" a. n + 3 b. n3 c. 3n d. n + n + n
what is 3,397 rounded yo the nearest thousand
The early humans’ way of life made it impossible for them to live in which kind of shelter? A. rock shelters in cliffs B. tents C. permanent ho
how to divide 25.0 divided by 29.4
Simplify. 10 – 5.3 • (–4 + –6) a. 63 b. 47 c. –43 d. –47