rashidahties2013 rashidahties2013
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 classes is $96 how much is 4 classes?

Respuesta :

kareenatwal
kareenatwal kareenatwal
  • 01-06-2021

Answer:

$64

Step-by-step explanation:

96 ÷ 6 = 16

(we want to know how much 1 class costs)

16 x 4 = 64

(once we know how much 1 class costs, we can work out how much 4 classes cost)

Answer Link

Otras preguntas

Select the correct answer. Iron oxide reacts with aluminum to give aluminum oxide and iron. What kind of chemical reaction is this? Is The answer replacement
f(x) = -4x2, g(x) = x3 + 1 (fog)(2) = ?
The gene frequency for a dominant allele is 0.68 and the recessive allele is 0.39. What percent of the population has a homozygous recessive genotype?
Does anyone know this?
What is the molality of a solution made by dissolving 137.9g of sucrose in 414.1g of water? The density of the solution is 1.104g/ml.
The side of the base of a square prism is decreasing at a rate of 7 kilometers per minute and the height of the prism is increasing at a rate of 10 kilometers p
If anna is 11 years older than Robert and robert is 2 years younger than sara david is 8 years older than Sara how old is everyone else
You receive a fax with six bids (in millions of dollars):2.2,1.3,1.9,1.2 2.4 and x is some number that is too blurry to read. Without knowing what x is, the med
look at the map. which country controlled the highlighted nations
What is 5 1/2 in a whole number