49ersrock1234
49ersrock1234 49ersrock1234
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

A pound of beans costs $4.70. Mrs. Patel buys 6.5 pounds of beans. How much dose she pay for the beans ?

Respuesta :

llamabeans llamabeans
  • 02-12-2016
$30.55
-----------------------------------------
4.70
x 6.5
_____
2350
28200
_______
30.550
Answer Link
theBOBFREDRICK theBOBFREDRICK
  • 02-12-2016
4.70            
x    6 ( lbs)
28.20

4.70 divided by 2 is 2.35

28.20 +2.35 = 30.55




Answer Link

Otras preguntas

Calculate the following limit:
PLEASE HELP The ratio of boots to sandals in a shoe store is 8:3. If there are 245 more boots that sandals in the store, how many boots are there?
what is 4x squared minus 3x to the 5th plus x
y= 3x - 10 y= 2x - 5
Jim uses ribbon for bookmarks. Jim has 9 feet of ribbon. He uses 1/3 foot of ribbon to make each bookmark. What is the total number of ribbons Jim can make from
Which one of the following molecules is a by-product of cellular respiration? A. Glucose B. Water* C. Oxygen D. Pyruvate
6. Which statement has been proven true of children of adolescent parents? (Points : 1) They have lower IQs. They are less connected to their parents. They have
18/48 as it's simplest form?
Which statement best describes the Odyssey? A. The Odyssey was the earliest submarine used by the ancient Greeks to explore the many surrounding seas. B. The Od
A piggy bank contains an equal number of pennies, nickels, dimes, and quarters. If the total amount of money in the piggy bank is $7.79, find the number of each