mahemjk36
mahemjk36 mahemjk36
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

William purchased 12 pounds of coffee for $45. The model represents
the cost, c, for each pound of coffee purchased.
What was the cost of one pound of coffee?
F $0.27
G $37.50
H $540
3 $3.75

Respuesta :

sstnh sstnh
  • 04-05-2021
Answer is $3.75 because $45/12=$3.75
Answer Link

Otras preguntas

How did the Spartans achieve the domination of Peloponnesus?
predict the miles traveled in 5 hours at a rate of 189 miles in 3 hours
another word for a religious group
what discoveries brought an end to the stone ages
Theos mom bought an eight pack of juice boxes at the store for $4 find the unit rate for the juice boxes
A car seller buys a car from a manufacturer for $8,000. He increases the cost by 6 percent. What is the markup value?
the sum of three numbers is 79. The second number is 5 times the first, while the third is 16 more than the first. Find the number
If 40% of a number is 56 what was the original number
How would an increase in nest sites affect a population of pigeons? AThe population would decrease. BThe population would increase. CThe population would remain
Sandy has several pictures of to hold lemonade for the school bake sale two pictures can hold 64 ounces each and four pictures can hold 48 ounces each how many