medusahead
medusahead medusahead
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Three bags of potatoes cost $4. How many bags can you buy for $16?


A.10
B.21
C.12
D.11

Respuesta :

caitlyndodson88
caitlyndodson88 caitlyndodson88
  • 04-05-2021
C. 12 because 4 divided by 16 is 4 then 4 times 3 is 12
Answer Link

Otras preguntas

What Do You Know About Chief Red Cloud Speech After Wounded Knee
Write the following in order from least to greatest .5 2/5 42% 1.4 .05​
In the United States fuel efficiency of cars is measured in Miles Per Gallon units or simply MPG, MPG means how many miles a car can travel using one gallon of
PLZ HELP ME, I NEED THIS FOR A GRADE!!!! What allusion is found in the lyrics from the song "Caged Bird" by Alicia Keys? And how does this allusion impact the m
A(n) ______________ is a magma chamber that is solidified
I got 1.77 specific heat of substance above freezing and my substance is 200 grams how do you calculate the heat capacity?
What's the difference between 'basquetbol' and 'baloncesto'
how many times can 8 go into 9
What is the claim in this passage? Plz hurry
eat no animal flesh, dairy products, eggs, honey, or People identifying themselves as products made with animal derivatives.