kiraweible kiraweible
  • 01-12-2016
  • Mathematics
contestada

Abby can buy an 8-pound bag of dog food for $7.40 or a 4-pound bag of the same dog food for $5.50. Which is the better buy.

Respuesta :

Student114
Student114 Student114
  • 01-12-2016
8 pound bag for 7.40 is the better buy

Answer Link
reju reju
  • 01-12-2016
I agree, 8-pound bag of dog food for $7.40 is the better buy.


Byeeeeeee!!!
Answer Link

Otras preguntas

how does using iodize salt help in preventing thyroid problem?
When historians ask questions about variations across different groups of people with common traditions, they gather information from _____.
discribe and correct rhe error in making the ratio table
Which leader do you think most helped the patriot cause?
In the continental United States,the ratio of states that border an ocean is 7:9 .How many of the states border an ocean?
Simplify 20 over 100
Please help! I will thank and rate the best answer. Ten points! I am stuck on this question: -2 2/3 x 6/7
How did Orion become a constellation?
what is 0.0093 as a percent
find 2 consecutive odd integers whose sum is 116