person8546
person8546 person8546
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Veronica’s favorite breakfast cereal costs $0.21 per ounce. How much would she spend on 16 ounces of cereal?​

Respuesta :

jariviamontes
jariviamontes jariviamontes
  • 02-04-2021

Answer:

$3.36 for 16 ounces

Step-by-step explanation:

0.21×16=3.36

Answer Link
elijahshanks23
elijahshanks23 elijahshanks23
  • 02-04-2021

Answer:

$3.36 total

Step-by-step explanation:

0.21 * 16 = 3.36

(P.S., pls mark me brainliest, and have a nice day)

Answer Link

Otras preguntas

Which element has both metallic and nonmetallic properties? (1) Rb (3) Si (2) Rn (4) Sr
A quadrilateral has two right angles. The measure of the third angle is 99 degrees. What is the measure of the fourth angle.
What occurs when an atom loses an electron? (1) The atom’s radius decreases and the atom becomes a negative ion. (2) The atom’s radius decreases and the atom be
m=k/s solve for k Answer choices K=m/s K=ms K=s/m K=m+s
What the center of X^2+(y+3)=9
Which compound has hydrogen bonding between its molecules? (1) CH4 (3) KH (2) CaH2 (4) NH3
Which type of bonding is found in all molecular substances? (1) covalent bonding (3) ionic bonding (2) hydrogen bonding (4) metallic bonding
What is the half-life of sodium-25 if 1.00 gram of a 16.00-gram sample of sodium-25 remains unchanged after 237 seconds? (1) 47.4 s (3) 79.0 s (2) 59.3 s (4) 11
Which compound could serve as a reactant in a neutralization reaction?(1) NaCl (3) CH3OH(2) KOH (4) CH3CHO
F(x)=-x^2+8x+9 What is the vertex and it the vertex the minimum or maximum??