leviathansqt
leviathansqt leviathansqt
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Rose bought 60 feet of wire for $16.80 she needs 40 more feet. if the unit price is the same, how much will she pay for the extra 40 feet for wire?

Respuesta :

jariviamontes
jariviamontes jariviamontes
  • 02-04-2021

Answer:

she will pay $11.20

Step-by-step explanation:

16.80÷60=0.28

0.28x40=11.20

hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

Bruce was the candidate ___________ the eleventh grade supported. whom who
The sale or transfer of state-owned businesses to individuals
When it is spring in the Northern Hemisphere, what season is it in the Southern Hemisphere? a. spring b. summer c. fall d. winter
What common household substances can turn blue litmus paper red?
What is a good thought provoking statement about Zeus the Greek god. I need to come up with one.
How do I catch up on work with a tight schedule
If a and b are any two real numbers, explain how you calculate the difference . Be sure to include each of the following in your explanation. (a) A description
Why does tom sawyer live with his Aunt Polly?
If a chihuahua weighs 5 pounds, how much ounces does he weigh
Supporters of the spoils system claimed it made government more efficient because like-minded individuals cooperated. Opponents claimed it made government less