hola62733 hola62733
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

a 60-ounce bottle of soda cost $1.20 at the grocery store.A 20-ounce bottle of soda cost $1.00.

Respuesta :

Darth21
Darth21 Darth21
  • 02-04-2021

Answer:

Well assuming you mean which will be the better option it would be the 60 ounce and 1.20 option. Since if you find the unit rate for that you’d only get 0.02 dollars for each ounce of soda. And for the 20 ounce one you’d get 0.05 dollars per ounce. The better option is the 60 ounces bottle for 1.20.

Answer Link

Otras preguntas

How many factors do prime numbers have?
7. I like----- a. that old Spanish song b. old that Spanish song c. that old song Spanish d. that Spanish old song
In pg.117: Explain the difference between how Gregor’s father uses to reflect the difference.
find warsak, tarbela and mangla in your atlas and why have these locations been selected to build rhe dams? for class 6
what is the formlula for keplers 1st law
Would you mid __________ ? A. to open the door C. opened the door B. open the door D. opening the door E. to opened the door​
What is the image of (−3,−8) after a dilation by a scale factor of 4 centered at the origin?
give me a 400 word story​
Decrease 300 by 30% and then increase it by 20%
How does it support Wiesel’s main idea about indifference ?