nevaeh10101
nevaeh10101 nevaeh10101
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

somebody please help me :)​

somebody please help me class=

Respuesta :

SirJames15
SirJames15 SirJames15
  • 02-04-2021

Answer:

(5,7.5) (12,18) (18,27)

Step-by-step explanation:

It costs $1.50 per cupcake.

y = 1.5x, where x is the amount of cupcakes and y is the amount of money in dollars.

7.5 = 1.5 times 5

18 = 1.5 times 12

27 = 1.5 times 18

Answer Link

Otras preguntas

How do accessory pigments help chlorophyll?
what are charcteristics of lithosphere?
A carton of juice contains 64 ounces Miss Wilson bought six cartons of juice how many ounces of juice did she buy
a. Plot the data for the functions f(x) and g(x) on a grid and connect the points. x -2 -1 0 1 2 f(x) 1/9 1/3 1 3 9 x -2 -1 0 1 2 g(x) -4 -2 0 2 4 b. Which fun
1 Which is an example of a claim? A . . . never give up on a goal or dream just because someone tells you it’s impossible. B People said no one could scale Mou
In the sentence above, which verb is the irregular verb? A. Laid B. Warmed C. Removed D. Walked
pls help needs hypehen or no hyphen 1. After serving as principal for ten years,Mr. Jones will resign this year 2. It's sixty seven degrees outside and it's
PLZ HELP ( true - False) All triangles have interior angles whose measure sum to 90.
PLEASE HELP!! Look at triangle WXY What is the length (in centimeters) of the side WY of the triangle?
Help me please!!!!!!!!!!! :)