jsjanjdndjwlskfjr jsjanjdndjwlskfjr
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of chocolate costs 8 dollars. Yoko buys p pounds. Write an equation to represent the total cost c that Yoko pays.

Respuesta :

Hellofunnygirls
Hellofunnygirls Hellofunnygirls
  • 01-04-2021

Answer:

8×p≈c

Step-by-step explanation:

Because if each is 8 dollars you would multpy the number (Or Letter) by how many you want or have.

Answer Link

Otras preguntas

Cynthia ate 1/4 of the. If the pizza has eight slices,how many slices are left
Each ayllu had its own ________. A. god B. economy C. army D. all of these
How fast a car goes is known as its A.Velocity B.Speed Please help I am a little confused
johns coffee shop makes a blend that is a mixture of two types of coffee. type a cost 4.05 per lb. and type b cost 5.60 per lb. This month john made 142 lbs of
why might two individuals have different responses to the same stressor
Suggest an environmental reason why the percentage efficiency of the motor should be high as possible?
If 60 marks is 40%, how much is full marks (Show your working out)?
Weather and climate are different because _____. weather is less predictable while climate is predictable weather changes have a global impact while climate cha
How do i multiply fractions
A student athlete runs 3 1/3 miles in 30 minutes. A professional runner can run 1 1/4 times as far in 30 minutes. How far can the professional runner run in 30