tashaliah89412
tashaliah89412 tashaliah89412
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

If one yard of fabric costs $1.70 and Polly needs 4½ yards, how much will she spend on pink fabric? Show your work!

Respuesta :

natacorn08
natacorn08 natacorn08
  • 01-04-2021

Answer:

$7.65

Step-by-step explanation:

Okay, this is a standard multiplication problem, so:

4 1/2 x 1.7 = 7.65

Polly will spend $7.65 on pink fabric

hope this helps:)

Answer Link
saraalvi00
saraalvi00 saraalvi00
  • 01-04-2021

Answer:

$7.65

Step-by-step explanation:

cost for 1 yard=$1.70

cost for 1/2 yard=$0.85

so cost for 4 and half yard will be

 = 4*1.70+0.85

=6.8+0.85

=$7.65

Answer Link

Otras preguntas

Please answer question now
ASAP!!! PLEASE help me with this question!!!!!
Six friends went to a restaurant and agreed to share the bill equally. However, two people forgot their wallets so the other four friends' portions of the bill
What can happen to freshwater animals if they do not have mechanisms that remove water?why does this happen??
Find the value of x if 12x=34^2 - 26^2
Find theH.C.Eof 42,56,70 ​
Divide 3x^4 - 4x^3 -3x -1 by x-1 Verify using division algorithm Steps please thanks
What was the immediate reason that caused U.S. Secretary of State William Jennings Bryan to resign in June 1915? A. Jennings no longer believed in President Wil
The graph compares the kinetic energies of the molecules in four gas samples. Each graph shows a normal distribution, so the average is the center. Which sample
Solve the equation by completing the square. 3x^2-12x=96