annabeatrizpereira13 annabeatrizpereira13
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Bucci goes to the grocery store and purchases
17 bags of raisins and a $2.97 jar of peanut butter.
His total cost was $34.76. What was the cost for a
bag of raisins?
Help

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 01-04-2021
Make an equation
17b + 2.97 = 34.76
17b = 31.79
b = $1.87
A bag of raisins is $1.87
Answer Link

Otras preguntas

21,000 round to the nearest ten thousand
What numbers multiply to get 720
3 hundreds + 7 hundreds in standard form
find two pairs of integers whose product is -20
What is 6476 divided by 12
the sum of two numbers is 54 and difference is 10. what are the numbers?
explain how to write the number that is 0.02 less than 1.423
when i take half of my number and add two, i get twenty four
expanded form 403,892
express 87 24/25 as a decimal