taylorgsmith27 taylorgsmith27
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

Linda bought 13 pounds of rice for $7.
How many dollars did she pay per pound of rice?

(round to the nearest hundredth)

Respuesta :

Shadow1363
Shadow1363 Shadow1363
  • 01-04-2021

Answer:

13pounds =$7

13/7pounds = $1

1.85pounds=$1

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

which three dimensional figure is modeled by the net below?
What happens when a population is in hardy weinberg equilibrium apex?
Most of Daniel Defoe's novels include major characters who do not belong to the upper class and suffer a life of hardship. What may have helped the writer to re
HURRY ANSWER QUICK!!! WILL GIVE 40 POINTS! In the diagram, the base of the tower is at point H, and the top of the tower is at point F. If the distance from the
In ancient to Ghana, the next king would be the son of the current King's sister. Which of the following words describes this system?A) animistB) bidalC) matril
Enrique earns 101010 points for each question that he answers correctly on a geography test. Write an equation for the number of points, yyy Enrique scores on t
Questions 18-20 refer to the reaction 2NH3 (g) ↔ N2 (g) + 3H2 (g), and ΔH = 92.2 kJ. What will be the effect on the concentration of H2 if the temperature decr
Willy and Billy each have a rock collection. • The number of rocks in Willy’s collection can be represented by x. • The number of rocks in Billy’s collecti
Nitrogen is available to plants mostly in the form of _____. nitrogen in the atmosphere nitrite ions in the soil uric acid from animal excretions nucleic acids
can you solve x = 29 - 3(9 - 4)