vevelinteixeira
vevelinteixeira vevelinteixeira
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

addie spent 4.32 on 6 cherry-flavored popsicles. find the unit rate

Respuesta :

vickyz65001248 vickyz65001248
  • 01-04-2021

Answer:

$0.72

Step-by-step explanation:

4.32 dollars per 6 popsicles.

4.32 / 6 = 0.72 per popsicle.

Answer Link

Otras preguntas

How can a beach and sea resource bring wealth to a citizen of a country
What is the goal when using a dichotomous key?
The 14 lines of a Petrarchan sonnet are made up of
Columbus's voyage was about the acquisition of?
8. Multistep Amelia wants to paint three walls in her family room.Two walls are 26 feet long by 9 feet wide. The other wall is 18 feetlong by 9 feet wide.a. Wha
Amit buys a pair of jeans for$33. He must pay 7% salestax. He gives the cashier$40. How much changedoes he receive back?
Which of the following practices is most likely to increase the chances that a personal fitness program will be successful? A. breaking fitness goals into smal
According to the _____ theory, dreaming is a by-product of our brain processing what it has learned during the day.
The Athenian ruler who is credited with establishing the democratic system of governmen
An electronic cover letter should be