camillev camillev
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

8. Jill bought a soda for $3 and eight candy bars. She spent a total of $43.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-03-2021

Answer:$5.00

Step-by-step explanation:

Let c = the cost of each candy bar

3 + 8c = 43

8c = 40

c = $5.00

Answer Link
zendyhernandez16
zendyhernandez16 zendyhernandez16
  • 04-03-2021

Answer:

each candy bar costs 5 dollars

Step-by-step explanation:

43-3=50 and 40÷8=5

Answer Link

Otras preguntas

Can someone people give me ideas on how to finish writing my Investigative Journal piece? Listed below is what I have so far.
Why did islam split into two similar but opposing groups
How to solve 3x+12-6x<-9
How does the author create suspense within this story? A) The use of flashbacks within the story create a sense of mystery. B) The use of comedy sets up a sur
How do you find x & y?
What is relation between occupational structure and development
What is the exact solution to the equation 2^x+2 =5^2x ? A) −2ln2/2ln5−ln2 B) −ln2/2ln5+ln2 C) ln2/2ln5+ln2 D) 2ln2/2ln5−ln2
In a small chess tournament, 20 matches were played. Find out how many people were involved if it is known that each participant played 2 games with every other
How do you find the mean in a stem and leaf diagram?
Given: △ABC, AB=5 2 m∠A=45°, m∠C=30° Find: BC and AC