il30est
il30est il30est
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Almonds cost $12 per 3 pounds. How many pounds can I buy with $20?

Respuesta :

evangray8252
evangray8252 evangray8252
  • 04-03-2021

Answer:

6 pounds

Step-by-step explanation:

Answer Link
treymanriley treymanriley
  • 04-03-2021

Answer:

5 pounds

Step-by-step explanation:

12 divided by 3 = 4

20 divided by 4 = 5

Answer Link

Otras preguntas

Colonists used the phrase “No taxation without representation” to suggest that they wanted to pass their own tax laws and collect taxes. taxes should be the sam
Plz plz plz help me Plz tell me the correct answer
Almost all weather occurs in the a. troposphere. c. mesosphere. b. stratosphere. d. thermosphere.
The null hypothesis for this ANOVA F test is: the population mean load failures for the three etch times are all different the population mean load failure is l
Here is a train table: Newport: 04:58. 13:32 Shrewsbury: 07:22 A) How long is the journey from Newport to Shrewsbury if you catch the 04:58 train? B) The 13:32
Lactose is a MacConkey ingredients. The purpose of lactose in this medium is
What is the best description of a statement that reports who what when and where
Share £16 in the ratio of 5:3
Vaughn Manufacturing purchased office supplies costing $7140 and debited Supplies for the full amount. At the end of the accounting period, a physical count of
What was the position Of women in the city-state of Athens?