whitney5641
whitney5641 whitney5641
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

If you are going 250 miles somewhere and it cost 75 cents per mile how much money is that

Respuesta :

vanillanekox3
vanillanekox3 vanillanekox3
  • 04-03-2021

Answer:

$187.50

Step-by-step explanation:

Set up an equation

250 m/$x = 1 m/$0.75

Cross multiply

250 miles × $0.75 = 1x

$187.50 = x

Answer Link

Otras preguntas

The number of eggs in the refrigerator e decreased by 7 equals 18. Enter an equation to represent the situation.
Find the expression different from the others. Do this by showing that the other four are equivalent to each other using the properties of exponents. (4 points)
tution. According to the Preamble, where does the power for government come from? the welfare in Order to form a e, insure domestic Hefence, promote Blessings o
3) Given that lines a and b are parallel, and lines o and t are parallel, find the point value of x. S c o 7x+50 5x + 11 t Ox3 O x = 13.6 O x = 26
Solve for X. Not drawn to scale
After listening to a message, Taylor generally takes her time to reflect upon what was said before responding. Taylor is most likely a(n) ______ thinker.
.Craft and Structure:In chunk 4, how did Christina Cunningham feel about the web ad? What lines in the text help you answer the question?
What is the authors purpose of how to train your dragon?
ques1. Name three substances that are not mixtures.2. Name three substances that are mixtures.​
Which equations can be used to determine the area of this irregular figure? check all that apply A=1/2(3)(2)+2(3)A=1/2(3)(4)+1/2(2)(3)A=1/2(2)(3)(4)A=2(3)(4)A=1