sydniehelms49 sydniehelms49
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Yesterday, I spent $29.81 for 11 gallons of gasoline. What is the unit rate of the gasoline?

Respuesta :

Gamezuree Gamezuree
  • 04-03-2021

Answer:$2.71 per gallon

Answer Link
kotkat kotkat
  • 04-03-2021

Answer:

$2.71 a gallon

Step-by-step explanation:

To find the unit rate which is one gallon equals how many dollars, all we have to do is divide 29.81/11 to find out how much 1 gallon equals, which is $2.71/gallon.

Answer Link

Otras preguntas

List and describe three common defense mechanisms. With Descriptions please
HELP PLEASE!!!!! I will mark you as brainlyist!!!!!
solve for k. 4/3 = 11/k
A number is divided by 2, and then the quotient is added to 8. The result is 33. Find the number
Which of the following numbers would not be considered a monomial? A. B B. 4 C. 2x D. X-2
Identify a number that has 5 as a factor.
Which statement does the map support? Humans from North America crossed the Bering land bridge to follow animal herds. The Bering land bridge connected the Arct
what factor is a no smoking sign
is the answer 134? evaluate each expression
What is the connection between Western agriculture and long summer vacations?