garcilay4
garcilay4 garcilay4
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

A pizza dinner for $20 was marked down 20%. What was the new sale cost of the dinner?​

Respuesta :

vissersdonovan vissersdonovan
  • 04-03-2021

Answer:

$16

Step-by-step explanation:

take 20 multiply it by 0.2 and you get 4 multiplied by 4 is 16 so it is 16 dollars

Answer Link
audreylopez842 audreylopez842
  • 04-03-2021
16 that’s your answer to ur question
Answer Link

Otras preguntas

Why did Rachel Dolezal want people to think she was black?.
Of the nearly two hundred nation-states in the world today, how many existed in their current form during the nineteenth century?.
Why does testosterone not affect all cells in the body?.
Which expressions are equivalent to - 4 (16-8 +12x)? Select all that apply. A. 2x B. 4 + 2 - 3x C. - 4+2 - 3x D. - 3x - 2 DE 3x + 2 OF 3x - 2
The mad of 1, 10, 7, 6, 4 , 8
What may be the reason why girls want to enter relationships with older men?
Shay wants to buy a bag of honeycrisp apples. One bag has a cost of $6.00. If There are 12 apples in each bag, what is the unit price per apple. Show your work.
Is the meter considered the base unit of the metric system?.
Translate the following sentence into an equation. Use x to represent an unknown number. Do not solve. The product of 6 and the sum of a number and 5 results in
Did the Black Death occur in China during Medieval times?.