bellabellapanda70
bellabellapanda70 bellabellapanda70
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 8 kg of butter is $ 904. what will be the cost of 14 kg of butter

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-03-2021

Answer:

$1582

Step-by-step explanation:

cost of each kg 904/8=113

cost of 14 kg 113x14=1582

the cost of 14 kg of butter is $1582

Answer Link

Otras preguntas

what is the density of a orange if its mass is 158.2 g and the volume is 106 mL
what is the density of a orange if its mass is 158.2 g and the volume is 106 mL
a rectangle has an area of 30 square meters and a perimeter of 34 meters. what are the dimensions of the rectangle?
how do you write a fraction as a mixed number
What energy is transfomed that takes place you lifting a chair?
what is 54 times 3 times 71 minus 45 plus 102 divided by 6 times 25 subtracted by 34 times 141 plus 32 subtracted by 67? Also put 578402/10856 in simplest form.
20/10 as a mixed number
Can the sum of two mixed numbers be equal to 2 ? Explain why or why not.
6x squared plus 12x plus 13 equals 2x squared plus 4
Where and when did Martin Luther King Jr. die?