blachina60 blachina60
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of cheese varies directly with the number of pounds bought suppose 3 pounds cost 8.40

Write an equation relating the weight and the cost of the cheese

What is the constant of variation

Find the cost of three pounds of cheese

Respuesta :

alexadanggirl
alexadanggirl alexadanggirl
  • 03-03-2021

Answer:

pound of cheese is $2.80

Step-by-step explanation:

8.40 divided by 3 is 2.80

plz make me brainliest

:)

Answer Link

Otras preguntas

which city was located nearest the nile river delta
Which two numbers have a difference of 5 and a product of 3.36???
Which two numbers have a difference of 5 and a product of 3.36???
Which two numbers have a difference of 5 and a product of 3.36???
write words to match the expression. 24- ( 6+3)
If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?
If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?
If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?
which city was located nearest the nile river delta
what other areas beside egypt did the new kingdom pharoahs conquer