tyussmith
tyussmith tyussmith
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

14 oz of Doritos for $2.50 or 22 oz of Doritos for $3.99?

Respuesta :

wesley21caldwell
wesley21caldwell wesley21caldwell
  • 03-03-2021
22oz is dortios for $3.99 because go big or go home lol
Answer Link
hiphooray hiphooray
  • 03-03-2021

Answer:

14 oz of Doritos for $2.50

Step-by-step explanation:

Divide the oz by the price to get how much one ounce is per bag.

2.5/14 = .179

- this means that each ounce in this bag costs $0.179

3.00/22 = .181

- this means that each ounce in this bag costs $0.181

although there is not a very big difference, the 14 oz of Doritos of $2.50 is a better value.

Answer Link

Otras preguntas

Which sentence best explains the statement writing is rewriting? A. Writing well can easily be done in two steps.B.The first draft is usually very poorly constr
another word for important
The layer of soil that contains the most organic material is called the ____ horizon.
Which of the following is greater than 34/8? A) 14/3 B) 17/6 C) 25/9 D) 47/11 E) 49/12
What is the simplified form of the quantity of x plus 9, all over the quantity of 8 − the quantity of x plus 3, all over the quantity of x plus 2?
Your family wants to purchase a new laptop with a 17” widescreen. Since the 17 inches represents the diagonal measurement of the screen (upper corner to lower c
when do babies start teething
synonyms for consequences
Why does the speed of sound depend on air temperature?
how many bones in the body