kaurdamanjot33 kaurdamanjot33
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

Hailey, the owner of a supermarket, ordered four crates of apples from a farm. Three of the crates weigh 12 lb each, and the fourth one weighs 16 lb. What is the total cost of the order if one pound of apples cost $2.00?

Respuesta :

BrookeC06 BrookeC06
  • 02-03-2021

Answer:

$104

Step-by-step explanation:

12*3=36

36*2.00=72.00

16*2.00=32.00

72.00+32.00=104.00

Answer Link

Otras preguntas

Experience and education are examples of which factor that might determine a higher wage being paid to an employee?
What is the volume of the cone?
Answer the question please
For each equation find the slope between the given points.
How do the cell structure help the immune system?​
In ΔOPQ, the measure of ∠Q=90°, PQ = 3.6 feet, and OP = 9.1 feet. Find the measure of ∠P to the nearest tenth of a degree.
3/6x4/9 plz help meeeeee
The reaction A + B → 2 C has the rate law rate = k[A][B]³. By what factor does the rate of reaction increase when [A] remains constant but [B] is doubled?
EXPLAIN WHY THE SYSTEM HAS THE ANSWER GIVEN. SOLVE EACH SYSTEM BY ELIMINATION TO PROVE YOUR ANSWER.​
what was king babur's treatment of hindu population?