Alyycat Alyycat
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Tia's dessert cost her $2.50 plus 0.15 per topping..

Proportional or non-proporitonal?​

Respuesta :

VeronicaEngland
VeronicaEngland VeronicaEngland
  • 01-03-2021

Answer: Non-proportional

Answer Link

Otras preguntas

What does it mean for two fractions to be equivalent? For two ratios to be equivalent?
What are all the exact solutions of square root2 cosx -1 = 0 for 0 <= x <= 2pi? Give you answer in radians. Thank you!
Under absorption costing a company had the following per unit costs when 10,000 units were produced. Direct labor $ 2 Direct material 3 Variable overhead 4 Tota
Jennifer gets 5 utils from consuming her first slice of pizza, 4 utils from the second slice, 3 utils from the third, etc. Each slice of pizza costs $1. She als
Write a switch statement that tests the value of the char variable response and performs the following actions: if response is y, the message Your request is b
Find parametric equations that describe the circular path of the following object. Assume​ (x,y) denotes the position of the object relative to the origin at th
If you were the minister of department of environmental affairs in Mozambique how were you going to solve the problems brought by tropical cyclone in Mozambique
A chocolatier produces truffles and sells each 1 pound box of truffles for $20. However, the chocolatier knows that some consumers would be willing to pay more
What is chemical cycling?
When people become addicted to alcohol or drugs, there is a cost in _______ A: loss of trust among family members B: loss of friendship C: both A and B