asrodriguez410
asrodriguez410 asrodriguez410
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

A dozen donuts cost $2.99. To the nearest cent, what is the cost of 1 donut?

Respuesta :

cartertownsend44 cartertownsend44
  • 01-03-2021

Answer

25 cents

Step-by-step explanation:

Answer Link
rodriguesnatalie24
rodriguesnatalie24 rodriguesnatalie24
  • 02-03-2021

Answer:

that person is correct, each donut is only .25 cents because every 4 donuts are $1, multiply 4 by 3 and you get 12, 12=dozen. Since the total price is $3 it makes sense that each donut in .25 cents and every 4 donuts $1

HOPE THIS HELPS AND HOPE THIS MAKES SENSE!!!!!!!

Answer Link

Otras preguntas

In Shakespeare’s Romeo and Juliet, Capulet is an antagonist because he enjoys hosting social events for his friends. offers wise counsel to his nephew Tybalt. m
chad earns $234 for 36 hoursof work. Geo earns $288 for 40 hours of work. Are the pay rates of these two people proportional?
A grocery store sells a bag of 5 potatoes for $2. What is the unit cost if each potato in the bag
Help meeee!!!!!!!!!!!!
How much time does 18 goes into 626
15x-3y=2 how do I find the slope?
The table below shows the acceleration of gravity on different bodies in the solar system. (PLEASE HELP NEED ANSWER ASAP)
How to solve for w in V = lwh
why has America been referred to as " the land of opportunity"?
ich expressions are equivalent? Select Equivalent or Not equivalent for each pair of expressions. Equivalent Not equivalent 3(a+b) and 3a+b 4(x+2y) and 8y+4