pgeshay0 pgeshay0
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, almonds ore on soe for
$3.8 per pound What is the price of 4.5pounds??

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

$17.10

Step-by-step explanation:

Almonds being on sale

$3.8 per pound

4.5 pounds

___________________

We know that for every pound, the cost is three dollars and eighty cents, we are looking for 4.5 pounds in total.

Multiply the amount per pound to the amount of pounds being asked :

3.8 * 4.5

$17.10

Answer Link

Otras preguntas

In this passage, the narrator describes the place where she lives (the setting), and it helps us understand that... Select one: the narrator loves her home. th
The _________ angles focus on the motorist's surroundings to the rear with the ultimate objective of limiting the size of blind spots.
Select all that apply. If 2x²-6x=0, then
A cow has 32 teeth. Each tooth is used for one of two purposes: grinding food or cutting food. The number of teeth that the cow uses to grind food is three time
Do we learn learn language because of nature, nurture, or both
Maureen came to work today with a black eye and mouth so swollen she couldn't speak clearly. when questioned, she told her boss, max, that her husband beat her
A submarine's position is 600 feet below sea level. It descends 218 feet. What is the submarine's new elevation?
5) y = -7x - 13 8x + y = -14
Which statement about the world’s energy sources is accurately reflected in the graph?A. Crude oil and coal together account for more than half of the world’s e
How to graph y>3x+1.