anshustamishra2
anshustamishra2 anshustamishra2
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Jose brought 9 pounds of rice for $4. How many pounds of rice did he get per dollar?​

Respuesta :

mysterios3 mysterios3
  • 01-03-2021

Answer:

1.5 pound ever dollar

Step-by-step explanation:

just calculate

Answer Link
rajusah152269
rajusah152269 rajusah152269
  • 01-03-2021

Answer:

2.25 answer

Step-by-step explanation:

9÷4=2.25answer thanks

Answer Link

Otras preguntas

Write the equation, in slope-intercept form, of the line that has a slope of 2 and passes through the point (3, 1).
Which quadrilateral always has two pairs of parallel sides and four right angles? a. kite b. parallelogram c. trapezoid d. rectangle
eight divided by √6-√3 i'm not sure how to divide with radicals in the denominator.
the original price of a mountain bike was reduced by $125.the new discounted price is $479
a jar contains a mixture of 20 black marbles, 16 red marbles, and 4 white marbles, all the same size. find the probability of drawing a white or red marble on t
find the product of (2x 5y)(2x − 5y).
how does the concept of competition relate to the arms race between the united states and the soviet union during the cold war?
In what year did abraham lincoln formally issue the emancipation proclamation? a. 1861 b. 1862 c. 1863 d. 1865
compare and contrast mental health and emotional health
Who described atoms as small spheres that could not be divided into anything smaller? bohr dalton rutherford thomson