Seudónimo
Seudónimo
02-11-2016
Mathematics
contestada
Which are partial products for 34 × 28?
Respuesta :
Jieep
Jieep
02-11-2016
Write this vertically
30+4
20+8
Now Multiply 4x8, 8x30, 20x4, and 20x30
As you can see, we are cross multiplying.
After you multiplied those all, you will get :
4x8=32, 8x30=240, 20x4=80, 20x30=600
Add your products up.
Answer is 982.
Hope I helped!
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 22+ )
Otras preguntas
Ms. Collins purchased a vase in a shape of a cube that has a volume of 11 cubic feet. She wants to put it on a shelf on her wall that is 2 feet below the ceilin
can someone help me Determine the intercepts of the line.
Can someone please help me with this problem? I'm not very good at math and neither is the rest of my family so they can't really help me.
1.Evaluate. the question is the picture
In a car moving at constant acceleration, you travel 230 m between the instants at which the speedometer reads 40 km/h and 70 km/h how many seconds does it tak
1. Choose the correct graph of the given system of equations. y - 2x = -1 x + 3y = 4
Write a compound inequality using the variable d for how many ounces of canned food I need to feed each cat per day. ) The weight requirement for canned food is
What should be the first step in the writing process? A. Plan B. Edit C. Proofread D. Research
A transcendentalist often feels when walking through nature vocabulary practice answers
A package of 8 pens costs $1.09. Milo’s work to find the unit price of the pack is shown below. 8p/$1.09 = ?/$1.00 ? = 8÷$1.09 ?= $7.34 Where did Milo make his