Nate87435 Nate87435
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

. Phillip spent $7.84 on apples at the grocery store. If he bought 2.3 pounds of apples on Monday
nd 1.2 pounds of apples on Tuesday, how much did pay per pound? (4 points)

Respuesta :

x111flowers
x111flowers x111flowers
  • 04-02-2021
2.3 pounds + 1.2 pounds = $7.84
3.5 pounds = $7.84

7.84/3.5 = 2.24

It’s $2.24 for a pound of apples
Answer Link

Otras preguntas

someone help please
An object is to the left of a convex mirror. Describe the two rays needed to indicate the location and height of the image. Additionally, state what side of the
Easy math please help
Josh used 3 packages of spaghetti to make dinner for 19 guests. How much did each guest have?
please reply within 10 minutes​
Select all that apply. Which of the following are themes found in creation myths?
I need help please it would really help
Jada wants to improve her word choice. Which word would best replace the word "moving" in her draft? 1.shuddering 2.squirming 3.standing 4.swiveling
which statement about the cells of organisms is accurate? A. plants are unicellular organisms and carry out functions of life. B. All organisms are multicellula
What is the value of x in the equation -x =2 - 3x +6? 1) 8 2) 4 3) -4 4) -8