mianna15 mianna15
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Twelve packs of paper cost $7.20. Of each pack costs the same, how much does one pack cost?

Twelve packs of paper cost 720 Of each pack costs the same how much does one pack cost class=

Respuesta :

laneylouu
laneylouu laneylouu
  • 04-02-2021
Each pack costs $1.66 dollars
Answer Link
MESSUTUDIENICE MESSUTUDIENICE
  • 04-02-2021

Answer:

$0.6

Step-by-step explanation:

P means Packs

12P=$7.20

divide both sides by 12

P=$0.6

so 1 pack costs $0.6

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following statements about Japan is NOT true? *Pls actually think and not answer just for points* - Its large military results in a low crime rate.
Will give brainlist and 5 star! and a like The temperature in Marshfield at 6:00 p.m. was 5 degrees Fahrenheit. By 11:00 p.m., the temperature had dropped 9 de
Reduce 9/153 to simplest terms.
How much DNA is found in a cell's nucleus? A. 3 inches B. 3 feet C. 3 meters D. 3 miles
productivity is a measure of:
Find the volume of the cone 12 cm 5 cm V = [?] cm Round to the nearest tenth. Enter
Carrolton Oil and Gas, an independent oil and gas producer, is approved to use a 20% of gross in-come depletion allowance. The write-off last year was $700,000
What is the volume of gas at 2.00atm and 200.0K if its original volume was 300.0L at 0.25atm and 400.OK? [a] 37.50L [b] 18.75L (c) 9.38L [d] 75L
So I'm doing math and i could use some help. Windows on the International Space Station are shown below. Suppose the long base of the window is 15.2 feet and th
Zac efron and his drug addiciton