lexi56546 lexi56546
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

I need to know which is a better deal and the answers as to how much each is plz hurry I’m being timed.

I need to know which is a better deal and the answers as to how much each is plz hurry Im being timed class=

Respuesta :

AlyssaTN
AlyssaTN AlyssaTN
  • 04-02-2021

Answer:

1) Option 2

2) Option 2

3) Option 2

Is it weird that they are all option 2?

Step-by-step explanation:

3 cans for $1.49 - $1.49/3= around 50 cents per can

5 cans for $2.39 - 2.39/5= around 48 cents per can

24 ounces for $2.25 - 2.25/24= around 9 cents per ounce

40 ounces for $3.37 - 3.37/40= around 8 cents per ounce

4.4 pounds for $2.35 - 2.35/4.4= around 53 cents per pound

10 pounds for $4.99 - 4.99/10= around 50 cents per pound

Answer Link

Otras preguntas

tfind a ratio that is equivalent to 3:8.
In the equation 3x+4=13, the 3 is called what? *
7. Describe the setup for cementation of the provisional.
For the above Visual narration, provide its titie, medium, and both its historical and practical significance
describe the extent of the ottoman empire at its height
The value of: [(27)^2/3 × (8)^2/3]/9^3/2 is(a) 1/3(b) 2/3(c) 3/3(d) 4/3​
Distributive Property. 12(6-1/2 x)?
Which of the following was not a cause of the Renaissance? Group of answer choices A. The creation of the Holy Roman Empire B. The discovery of ancient Roman an
SOMEONE HELP ME PLEASE
Why is socialization important in today’s world? Justify your answer by giving suitable examples.