pitu6ph3ep
pitu6ph3ep pitu6ph3ep
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

McDonalds sells a 20-piece chicken nugget for $5.20. What is the cost per nugget?

Respuesta :

vojudy85
vojudy85 vojudy85
  • 04-02-2021

Answer:

O.26

Step-by-step explanation:

Divide The cost from the pieces

Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-02-2021

Answer:

26 cents a nugget

Step-by-step explanation:

I just did 5.20 divided by 20.

Answer Link

Otras preguntas

Geologic time is divided into units based upon types of ____. a. sedimentary rocks c. organisms b. climatic changes d. igneous rocks Please select the best a
An educational institution has a number of buildings in the campus. Each building has its own independent network system, and all these networks connect to the
What is another word for sad? please have 2 examples. thanks!
Water is traveling up a tree carrying nutrients. Use the water cycle to explain how that water becomes groundwater.
In order to solve the system of equations (x-3y=2, 2x+y=11 using the elimination method, which of the following steps could be used? A. Multiply the first eq
Costs that can be traced are considered to be:
Three less than 5 times a number is less than or equal to 17.
PLEASE HELP!!!! Why did King Charlemagne promote increased literacy through the establishment of schools? 1.To assist the poor people in finding better jobs
You are able to drag a cell to a new location by pointing to the cell border until the pointer displays a _______ arrow, and then dragging the cell to the new l
The sum of three consecutive integers is 177. find the smallest integer.